Lexus Takumi

TAKUMI

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobil üretiminde robotlar ve bilgisayar sistemleri öne çıksa da, geleneksel el işçiliği en yüksek kaliteyi sağlamak adına Lexus’ta en önemli özellik olmaya devam ediyor. Kalite aşamasının en önemli parçası olan Takumi Ustaları aracın boyasının hatasız olmasından, deri döşemenin dikişlerinin kusursuz olmasına kadar birçok detayı gözden geçiriyor.

Miyata fabrikasında çalışan 7.700 kişiden sadece 19’u bu seviyeye ulaşabilmiş durumda. Gurur ve tutkuyla çalışan Takumi Ustalarının her biri en az 25 yıllık deneyime sahip. Bir Takumi ustası olmak 90 saniyeden kısa bir sürede baskın olmayan elinizle bir origami kedisini katlamayı gerektirir. Çok üstün yeteneklere sahip olan bu özel ustalar sürekli olarak kontrole tabi tutulur. Örneğin, boya kalite kontrolü yapan usta yılda dört kez gerçekleştirilen testten geçmek zorunda. Yorgunluğu ve hassasiyet kaybını önlemek adına ustalar her iki saatte bir duyularını tazelemek için dinlendirilir. Sınırlı sayıda olan Takumi Ustaları koruma altına alınarak aynı anda uzak seyahatlere gitmelerine izin verilmez. Takumi Ustaları’nın yetenekleri o kadar üst seviyede ki, el hareketleri dijitalleştirilip aracın dış yüzeyini boyayan robotların hareketlerine aktarılıyor. Böylece araçların yüksek standartları her zaman korunuyor.

Lexus Takumi

KALİTE DETAYDA GİZLİDİR

Her Lexus modeli ince ve titiz bir işçiliğin ürünü. Örneğin LS modelinde bulunan Shimamoku ahşap direksiyon simidi, 38 günde ve 67 özel aşamadan geçirilerek üretiliyor. Sırf bir modele ait sürücü koltuğu üzerinde müşterilere en üstün konforu sunabilmek adına 5 yıl çalışılıyor. Detaycılık konusunda başka bir örnek vermek gerekirse, uzun tırnaklara sahip kadın sürücülerin aracı kullanırken ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğini anlamak için bile mühendisler ve tasarımcılar, geliştirme aşamasında takma uzun tırnaklarla aracı test ediyor. Böylelikle direksiyonu tutarken veya düğmelere basarken ne gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini deneyimliyorlar. Ayrıntı olarak görülebilecek bu detaylar üzerinde bile uzun süre çalışarak, üretim onayını da bundan sonra veriyorlar. Böyle takıntılı bir detaycılığa sahip markanın, modelleri de elbette ayrıcalıklı oluyor.

ÜRÜN GAMIMIZDAKİ MODELLER