2017 lexus kineticSeat hero01

SINIRLARI ZORLAYAN İCATLAR

KİNETİK KOLTUK KONSEPTİ

Rahat oturuyor musunuz? Çünkü Lexus Kinetik Koltuk Konseptinin tasarımı ve yapısı, gelecekte araç koltuklarının tasarım temellerini yeniden belirleyecek gibi görünüyor. Koltukta kullanılan fiber gerçekten büyük bir yeniliktir. Çelikten dört kat daha sağlam, ancak naylondan daha esnektir. Kinetik Koltuk Konsepti, 2016 Paris Motor Show'da ilk kez tanıtıldı.

HAREKET İÇİN ÜRETİLDİ, KONFOR İÇİN GELİŞTİRİLDİ

İnsanlarda omurga, başın dengede olmasını sağlamak için pelvis ve göğsün farklı yönlerde dönebilmesine izin vererek, yürürken ve hatta koşarken kafanın hareketini minimuma indirir.
Bu hareketi otomobil koltuklarında oluşturabilmek için koltuk minderi ve sırtlığı kinetik olarak hem yolcunun ağırlığı, hem de aracın hareketine tepki verecek şekilde tasarlanmıştır. Koltukta oturduğunuzda kafanızın sarsıntısı azalır ve görüş alanınız daha dengeli hale gelir.
Koltuk çerçevesinde ortadan dışarı doğru açılan bir örümcek ağı şeklinde bir yapı vardır. Bu ağ vücut şeklini yakından takip eder ve ağırlığı eşit olarak dağıtır. Böylece sürücü veya yolcu daha uzun süre rahat bir şekilde oturabilir.

YÜKSEK SÖNÜMLEME KABİLİYETİ

Sırtlığın ortası, kürek kemiği hizasındadır ve göğsün koltuğun dönüş ekseni etrafında dönebilmesini sağlar. Bu da başınızın sarsıntısını azaltır ve yüksek seviyede destek sağlar. Koltuk daha da ince hale getirilmiştir ve aracın ağırlığı azaltılmıştır.

Örümcek ağı şeklindeki yapı sentetik fiberden yapılmıştır ve bunlara Qmonos™ adı verilmiştir. Qmonos™ "örümcek ağı" anlamına gelen Japonca "kumonosu" sözcüğünden gelmektedir. Ana bileşenleri, mikrobik fermantasyon ile üretilen bir proteindir. Qmonos™ o kadar sağlamdır ki, yalnızca 1 cm çapındaki bir ağ ile jumbo jet tipi bir uçağın kalkmasına veya inmesine engel olunabilir.