1. ARAÇ MODELLERİ
  2. LC MY 23
  3. yenilenen-lexus-lc-coupeye-dair-10-muthis-bilgi
Ne aramıştınız?
TÜM MODELLER

YENİLENEN LEXUS LC COUPE’YE DAİR 10 MÜTHİŞ BİLGİ

LC Coupe, Lexus'un ürettiği en çarpıcı ve yenilikçi otomobillerden biridir. Zarif ve güçlü tarzı, dünya çapında modern otomobil​ tasarımında bir başyapıt olarak kabul edilmektedir. Elbette çok sayıda ödül kazanan bu modelin etkileyici görüntüsünden çok daha fazlası vardır.​

LC, gelişmiş boya teknolojisinden kapı kolunun şekline ve montajda​ kullanılan malzemelere kadar tüm özellikleri ile çok sayıda dikkat çekici unsuru bir araya getirir. Bunlar Lexus'un ürettiği her modelde görülen özen ve işçilik kalitesine bir örnek olarak gösterilebilir.

Structural Blue: Boya Teknolojisi İle Üretilen Doğal Dünya Rengi

Tropik bir kelebeğin parlak mavi rengine baktığınızda, gördüğünüz güçlü renk aslında bu kelebeğin kanatlarının rengi değildir. Bu renk, kanatların ışığı yansıtma şeklinden kaynaklanmaktadır. İşte Structural Blue da böyle geliştirilmiştir. Doğadaki bir olgu olan ışık yansımasını taklit eden mikro parçacıklar içeren bir pigmentle üretilmiş bir boya rengidir. LC'ye doğrudan baktığınızda mavi rengi son derece canlıdır. Açılı olarak baktığınızda ise gölgesi fark edilir şekilde koyulaşır. Bu efekt, coupe aracın dramatik kıvrımlarını vurgulamaktadır. Boyama işlemi o kadar karmaşıktır ki, günde ancak üç araç boyanabilir ve üretim 300 numune ile sınırlıdır.

Silindirik Ön Panjur: Lexus'a Özel Bir Tasarım Ayrıntısı

Silindirik ön panjur, tüm yeni Lexus'larda olan bir tasarım özelliğidir. Tüm bu özellikler her modelin temelindeki karakteri yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. LC Coupe'deki ön panjur, güçlü bir üç boyutlu etki ile birbirine geçen yüzlerce ayrı blok şekilden oluşur. Desenin boyutu ve görsel gerginliği, alttan üste doğru değişir. Tasarım diğer unsurlardan ayrı durmaz, önden başlayarak​ aracın arkasına doğru akan dinamik çizgiler vurgulanır​. Ayrıntılara dikkat eden biriyseniz, ön panjurun krom dış çerçevesinin üst kısımdan dışarıya taşmasını fark edebilirsiniz.    

LED Farlar: Kompakt ve Güçlü

Lexus, LC'de son derece kompakt LED farlar geliştirmek için yeni bir teknolojiden yararlandı. Normal bir LED farın çapının yarısına sahip bir Polarik Elipsoid Sistem (PES) tipi mercek kullanıldı. Bunlar küçük olsalar da, mükemmel bir aydınlatma sağlarlar ve far ünitesinin ince ve zarif olmasını mümkün kılarlar. Her ünitede üç adet yansıtıcı LED vardır ve gündüz sürüş farları da Lexus'a özel ışık tasarımına göre yerleştirilmiştir.

Kapı Döşemeleri: Tasarımda Mükemmellik

LC'nin tasarımının etkisi, dramatik gövdesi ile sınırlı değildir. Bu coupe'nin kabinini mükemmel hale getirmek için de aynı derecede özen gösterilmiştir ve bu özellikle kapı döşemelerinde fark edilmektedir. Bu döşemelerde ilgi çekici gölgeler oluşturan akıcı, kesikli çizgiler ile perdeye benzer bir desen vardır. Krom süslemeler ve kontrastlı döşeme malzemelerinin kullanımı, yüksek kaliteli bir dokunma hissi kazandırır ve kabindeki lüks atmosfere​ katkıda bulunur.

Kapı Kolları: İşlevsel Güzellik

Lexus’un gövdeye gömülü formda kullandığı ilk kapı kolları LC’de bulunur.​ Kapı kapatıldığında, kapı yüzeyinden dışarıya taşan bir parça olmaz. Böylece kaportanın estetik hatları kesintiye uğramaz ve aracın aerodinamik performansı etkilenmez. Kapı kolu dışarı doğru geldiğinde​, hemen altındaki yüzey​ 15 saniye boyunca aydınlatılır. Kapı kapatıldığında ise ışık nazik bir şekilde kısılır ve tamamen söner.

Manhattan Orange: New York City'nin Rengi

Lexus 2020 yılında LC'nin iç mekanı için heyecan verici, yeni bir renk seçeneği sundu. Manhattan Orange adlı bu renk ünlü Manhattanhenge adlı olaydan ilham almaktadır. Bu doğal ışık efekti, şehirdeki meşhur sokakların yerleşimi gün batımı tam olarak hizalandığında gerçekleşir ve yılda iki kez görülür. İşte bu renk coupe'nin içinde özel ve avangart bir his yaratır.

Arka Hava Kanalları: Aerodinamik Detaylar

Genellikle araçlardaki hava kanallarının soğutma için kullanıldığını düşünürüz, ancak Lexus LC'de aynı zamanda aerodinamik performansı mükemmel seviyeye getirirler. Arka girişler kapıların hemen arkasında bulunur. Aracın yan tarafındaki havanın akışını yumuşatırlar ve gürültüyü azaltarak konfor sağlarlar. Bu da sürücünün arka lastiklerin yer ile temasını daha iyi hissetmesini sağlar ve bu coupe'nin mükemmel yol tutuşu ve sürüş performansına katkıda bulunur.

Kendinden Delmeli Perçinler: Üretim Hattında İnovasyon

LC Coupe'yi üretmek için kullanılan kendinden delmeli perçinleri göremezsiniz, ancak kesinlikle aracı daha sağlam ve rijit hale getirmesinin avantajlarından memnun kalacaksınız. Bu özellikler, yüksek tepki veren yol tutuş kabiliyeti ve kazalarda daha fazla koruma açısından çok önemlidir. Perçinler, geleneksel kaynak işlemi yapılamadığında farklı metalleri güvenli bir şekilde birleştirmek için kullanılan bir yöntemdir. LC'de aracın alt gövdesindeki alüminyum ve çelik parçaları birleştirmek için kullanılırlar. Mükemmel hassasiyet için konumları lazer kılavuzlar ile belirlenir.

Direksiyon Vites Kumandaları: Her Sürüşte Bağlantıyı Hissedin

Lexus, her sürücünün LC'nin direksiyonuna geçtiğinde tam olarak araçla bir bütün olarak hissetmesini ister. Bu nedenle tüm ayrıntılarda insan odaklı bir yaklaşım benimsenmiştir. Buna sürücünün vitesleri değiştirmesini sağlayan direksiyon vites kumandalarının tasarımı da dahildir. Şık ve dokunması hoş bir malzeme olan magnezyumdan üretilmişlerdir. Şekilleri, sürücünün elleri direksiyondayken kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Birinci sınıf tasarımları ve yapıları ile harika bir yüzey ve his sunarlar.

Gövde Malzemeleri: Daha Fazla Mukavemet, Daha Az Ağırlık

LC Coupe yalnızca mükemmel derecede dengeli bir araç değildir, aynı zamanda mukavemeti artırmak ve aracı hafifletmek için farklı metal ve malzemeler kullanarak üretilmiştir. Doğru yerde doğru malzemeyi kullanmak önemlidir. Bu nedenle kaput ve ön kanatlar alüminyumdan yapılmıştır. Bu da aracın ağırlığını ve kaza durumunda yayaların yaralanma riskini azaltır. Kapılarda levha şeklinde kalıplanmış karbon fiber kompozit (CSMC) ve alüminyum da dahil olmak üzere çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Bu tasarım klasik bir otomobil kapısının yarısı ağırlığındadır. Bu da LC'nin ağırlık merkezini yere yaklaştırır ve mükemmel yol tutuşuna katkıda bulunur.